Niezwykłe historie powstania znanych hymnów narodowych

Niezwykłe historie powstania znanych hymnów narodowych

Hymny narodowe są istotnym elementem tożsamości każdego kraju. Choć wiele z nich kojarzy nam się przede wszystkim z patriotyzmem i dumną historią, nie zawsze ich powstanie było tak samo uroczyste. Niektóre hymny narodowe mają bowiem za sobą niezwykłe historie, które warto poznać. Poniżej przedstawiamy kilka takich historii, które ilustrują, że pieśni narodowe mają różne źródła inspiracji i powstają w różnych kontekstach.

  1. Powstanie hymnu narodowego Stanów Zjednoczonych – “The Star-Spangled Banner”

Hymn narodowy Stanów Zjednoczonych, “The Star-Spangled Banner”, ma niezwykłą historię. Został napisany przez Francisa Scotta Keya w 1814 roku, podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej. Key był ciekawym przypadkiem, gdyż był przede wszystkim prawnikiem, a artykuł ten przedstawił jego kosmiczne dokonania w dziedzinie nauki. Jednak napisał on słowa hymnu w momencie, gdy widział flagę amerykańską falować nad fortem w Baltimore po zwycięskiej obronie przed atakiem brytyjskiej floty. Ta chwila przemieniła się w najsłynniejsze wersy tego hymnu, które teraz śpiewane są na stadionach czy ważnych uroczystościach państwowych.

  1. Powstanie hymnu narodowego Francji – “La Marseillaise”

Hymn narodowy Francji, “La Marseillaise”, również ma swoje niezwykłe powstanie. Powstał w czasach rewolucji francuskiej, a jego twórcami byli Claude Joseph Rouget de Lisle i François Mireur. Wiele osób nie wie, że hymn ten wcale nie był pierwotnie inspirowany walką o wolność i niepodległość, ale został napisany jako pieśń wojskowa dla Armii Renu. Dopiero później stał się symbolem rewolucji francuskiej i symbolem walki o wolność.

  1. Powstanie hymnu narodowego Polski – “Mazurek Dąbrowskiego”

Hymn narodowy Polski, “Mazurek Dąbrowskiego”, także kryje w sobie interesującą historię. Pieśń ta została napisana przez Józefa Wybickiego w 1797 roku, a jej inspiracją były wydarzenia z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Niezwykłe jest jednak to, że w momencie powstania nie była ona hymnem narodowym Polski. Dopiero w 1927 roku została uznana za oficjalny hymn państwowy.

  1. Hymn narodowy Włoch – “Il Canto degli Italiani”

“Hymn narodowy Włoch, “Il Canto degli Italiani”, również ma swoją niezwykłą historię. Został napisany przez Goffredo Mamellego w 1847 roku, a jego słowa miały na celu wyrazić ducha jedności włoskich ziem i pragnienie zjednoczenia kraju. W tym hymnie zawarty jest silny patriotyzm oraz wolność, która była wówczas marzeniem dla Italii podzielonej na wiele państewek.

  1. Hymn narodowy Niemiec – “Das Lied der Deutschen”

Hymn narodowy Niemiec, “Das Lied der Deutschen”, ma ciekawą historię związaną z polityką. Pieśń ta została napisana przez Augusta Heinricha Hoffmanna von Fallerslebena w 1841 roku. Jednak nie od razu stała się hymnem narodowym Niemiec. Dopiero w 1922 roku została oficjalnie przyjęta. Jest to również jedyny hymn narodowy na świecie, którego jedna część (trzecia zwrotka) nie jest śpiewana publicznie z powodu swojej kontrowersyjnej treści.

  1. Powstanie hymnu narodowego Japonii – “Kimigayo”

Hymn narodowy Japonii, “Kimigayo”, jest najkrótszym hymnem narodowym na świecie, składającym się z zaledwie trzydziestu dwóch znaków. Został napisany w 1880 roku przez Hiromoriego Hayashiego, a jego muzykę skomponowany przez Yoshinaori Nagamachiego. Powstanie hymnu było wynikiem nacisków politycznych, jako że państwo potrzebowało hymnu narodowego, który jednoczyłby obywateli Japonii w okresie modernizacji kraju.

  1. Powstanie hymnu narodowego Australii – “Advance Australia Fair”

Hymn narodowy Australii, “Advance Australia Fair”, również ma swoje interesujące pochodzenie. Został napisany przez Petera Doddsa McCormicka w 1878 roku, a jego słowa miały na celu wyrazić ducha dumy związanego z przyszłością kraju. Interesujące jest jednak to, że hymn ten nie był pierwotnie pierwszym wyborem, gdyż konkurencję stanowiła pieśń o wiele bardziej popularna w tamtych czasach – “Waltzing Matilda”. Dopiero w 1984 roku został uznany za oficjalny hymn narodowy Australii.

Podsumowując, historie powstania znanych hymnów narodowych są często niezwykłe i pełne ciekawostek. Nie zawsze takie pieśni powstały w wyniku uroczystości czy świadomego wyboru, często miały one skomplikowane i niezwykłe źródła, które wpływały na ich treść i znaczenie. Przyjrzenie się tym historiom daje nam szerszy kontekst zrozumienia wartości, jakie możemy znaleźć w tych pieśniach i w jakim kontekście powstały.