Najlepsze solowe płyty gwiazd rocka po rozpadzie zespołów

Najlepsze solowe płyty gwiazd rocka po rozpadzie zespołów

Wśród wielu legendarnych zespołów rockowych, które na przestrzeni lat rozpadły się, kilku artystów postanowiło kontynuować swoją muzyczną karierę solowo. Niektórzy z nich odnaleźli się w nowej roli jako samodzielni wykonawcy i stworzyli niezapomniane albumy. Oto lista najlepszych solowych płyt gwiazd rocka po rozpadzie ich zespołów.

 1. “Bat Out of Hell” – Meat Loaf
  Po rozpadzie zespołu The Night, Meat Loaf wydał album solowy “Bat Out of Hell” w 1977 roku. Ten rockowy concept album, który zawierał takie przeboje jak “Paradise by the Dashboard Light” i “Two Out of Three Ain’t Bad”, odniósł ogromny sukces i stał się kultowym dziełem rockowego renesansu.

 2. “Blizzard of Ozz” – Ozzy Osbourne
  Gdy Black Sabbath opuścił swojego lidera, Ozzy Osbourne postanowił nie poddawać się i nagrał album solowy “Blizzard of Ozz” w 1980 roku. Ten album zarówno potężny, jak i mroczny, zawierał tak legendarne utwory jak “Crazy Train” i “Mr. Crowley”, które do dziś są hymnami heavy metalu.

 3. “Imagine” – John Lennon
  Po rozpadzie The Beatles, John Lennon wypuścił na rynek swoją drugą solową płytę “Imagine” w 1971 roku. Ten album jest uznawany za jeden z najważniejszych w historii rocka, a utwór tytułowy stał się hymnem pokoju i miłości.

 4. “The Pros and Cons of Hitch Hiking” – Roger Waters
  Po rozpadzie Pink Floyd, Roger Waters wydał swoją pierwszą solową płytę “The Pros and Cons of Hitch Hiking” w 1984 roku. Ten konceptualny album opowiadał historię mężczyzny podróżującego przez sen i borykającego się z wewnętrznymi konfliktami. Przebojem z płyty było “4:30 AM (Apparently They Were Travelling Abroad)”.

 5. “Harvest” – Neil Young
  Neil Young po opuszczeniu Crosby, Stills, Nash & Young wydał swój najbardziej znany album solowy “Harvest” w 1972 roku. Ten muzyczny arcydzieło, pełne melancholii i nostalgii, zawierało takie przeboje jak “Heart of Gold” i “Old Man” i zapewniło mu miejsce w panteonie rockowych legend.

 6. “Jagged Little Pill” – Alanis Morissette
  Po swoim debiutanckim albumie jako młoda gwiazdka pop, Alanis Morrissette zaskoczyła świat wydając “Jagged Little Pill” w 1995 roku. Ten album, w którym połączono rock z elementami alternatywnego popu, zawierał przeboje takie jak “Ironic” i “You Oughta Know” i zapewnił jej status ikony muzyki lat 90.

 7. “Post” – Bjork
  Po opuszczeniu zespołu The Sugarcubes, Bjork wydała swój trzeci solowy album “Post” w 1995 roku. To eksperymentalne arcydzieło elektroniki, trip hopu i klasycznego popu zawierało takie utwory jak “Army of Me” i “Hyper-Ballad”, które utrwaliły jej pozycję jako jednej z najbardziej innowacyjnych artystek w historii muzyki.

Podsumowanie
Niezliczone gwiazdy rocka będące byłymi członkami zespołów udowodniły, że ich kreatywność i talent nie ograniczają się tylko do pracy w grupach. Swoimi solowymi płytami, które często osiągnęły sukces zarówno artystyczny, jak i komercyjny, udowodnili, że są niezależnymi i wszechstronnymi artystami. Ich solowe płyty z pewnością zapisują się w historii rocka i stanowią nieodzowną część muzycznego dziedzictwa.