Jak realizować postanowienia noworoczne

Początek Nowego Roku u większości z nas to początek kreowania listy postanowień noworocznych. Nowy Rok – Nowy Ja! Wierzymy, że magiczne przejście między starym, a nowym rokiem, uczyni nas lepszym, bardziej zmotywowanym, a wypisanie ich na listę sprawi, że w magiczny sposób się spełnią.

Podobno ten “noworoczny haj” trwa od jednego do trzech tygodni, a po nich, zrezygnowani, porzucamy nasze postanowienia i wracamy na stare koleiny, dodatkowo wzbogaceni o przekonanie, że jesteśmy do niczego, znów się nie udało, ale… w następnym roku to już na pewno się uda!

 

 

Co możemy zrobić, by zrealizować swój plan i cieszyć się z efektów osiągniętego celu?

 

Przede wszystkim zadbajmy o to, by nasz cel noworoczny był odpowiednio sformułowany, najlepiej według zasady SMART:

 

S (specific) – specyficzny, konkretny – cel musi być precyzyjny: “nauczę się grać na gitarze” nie jest takim celem, ale już “nauczę się grać <Knocking on heaven’s door>” jest bardzo jasnym i konkretnym celem;

M (measurable) – mierzalny – realizacja celu musi dać się zweryfikować;

A (achievable) – osiągalny – często mamy tendencję do stawiania sobie zbyt ogromnych celów, które przez samo sformułowanie onieśmielają i powodują, że chętniej się z nich wycofujemy w obawie przed porażką. “Będę gwiazdą rocka” brzmi świetnie, ale może łatwiej byłoby zacząć od postawienia sobie łatwiejszego do osiągnięcia celu, jak np. “zorganizuję sobie w tym roku cztery publiczne koncerty”

R (relevant) – istotny – cel musi zakładać osiągalną i zauważalną poprawę, Dobrze sformułowany cel prowadzi nas naprzód, jednocześnie będąc na tyle atrakcyjnym, by nie zabrakło nam motywacji.

T (time-bound) – określony w czasie – dobrze jest nakreślić sobie ramy czasowe realizacji celu, by nie odwlekać jego osiągnięcia, a w konsekwencji go porzucić.

 

Jak dobrze sformułować swoje cele?

 • będę ćwiczyć na gitarze/ukulele trzy razy w tygodniu
 • będę chodzić na siłownię dwa razy w tygodniu
 • nauczę się grać …… (tu wpisz swoją ulubioną piosenkę)
 • co najmniej raz w miesiącu pójdę na koncert

 

BĄDŹ CIERPLIWY

Wielkie cele wymagają cierpliwości i pokory. Nie oczekuj cudów – samo chodzenie na zajęcia nauki gry na instrumencie nie uczyni z Ciebie wirtuoza, ale już codzienne ćwiczenie przybliży Cię do niego. Swoją drogą, czy wiesz, że ćwiczenie 20 minut dziennie już po miesiącu zrobi z Ciebie całkiem przyzwoitego amatora w każdej dziedzinie?

 

BĄDŹ WYTRWAŁY

Zacznij od małych zmian. Jeśli do tej pory nie ćwiczyłeś w ogóle – codzienne ćwiczenie może być dla Ciebie zbyt dużym szokiem i szybko sprawi, że się zniechęcisz. Rozłóż osiągnięcie swojego celu w czasie i zacznij od jednej sesji ćwiczeń w tygodniu dziennie. Stopniowo zwiększaj częstotliwość, a osiągane efekty szybko sprawią, że będziesz ćwiczył z przyjemnością!

 

 

BĄDŹ ZMOTYWOWANY

Wykorzystaj kilka motywacyjnych trików, które pomogą Ci w realizacji postanowień noworocznych:

 • Zadbaj o towarzystwo – może masz kolegę lub koleżankę, z którymi mógłbyś razem pograć?

 

 • Nagradzaj się – wizualizacja nagrody za osiągnięty cel czyni cuda. Poza tym, warto docenić siebie za włożony trud i pracę 🙂 (na niektórych lepiej działa kara, wtedy za niezrealizowaną sesję ćwiczenia np. wydłuż kolejną);

 

 • pochwal się swoim celem – poinformuj swoją rodzinę, przyjaciół o swoim celu, a później składaj raporty z postępów. Na pewno będą Ci kibicować, a Tobie po prostu głupio będzie odpuścić;

 

 • zmiany – jeśli postęp w Twoim graniu nie następuje, zmień coś w sposobie ćwiczenia, albo poćwicz z nauczycielem;

 

 • monitoruj swoje postępy – możesz na koniec sesji ćwiczenia na przykład się nagrywać – ćwicząc, rzadko słyszymy progres, odtworzenie nagrania pozwoli nam go łatwiej zauważyć!

 

 • nadzór – nauczyciel wskaże Ci drogę do osiągnięcia Twojego celu, dzięki czemu będzie Ci łatwiej go zrealizować!

 

Nikt z nas nie jest idealny i wszyscy zmagamy się z bardzo podobnymi problemami. Pozwól sobie na niedoskonałość i zaakceptuj ją. Zamiast odpuszczać – wyciągaj wnioski, analizuj, by zmienić coś w sposobie postępowania.

 

Jakie są Wasze cele na 2020 rok?Jak zamierzacie je realizować?

 

 

3 thoughts on “Jak realizować postanowienia noworoczne

 1. Witam i dziękuję za przypomnienie noworocznego tematu:) W magiczny sposób oczywiście nic się nie zmieni. Najważniejsza jest motywacja i wytrwałość. U mnie najlepiej sprawdza się zapisywanie celu czy etapu realizacji do kalendarza. Nawet, jeśli nie zrealizuję go od razu, to przepisuję na kolejną datę. I tak do skutku. U mnie działa, czego i Wam życzę 🙂

 2. Dodałabym do tego,że konieczne jest wsparcie kogoś lub grupy w realizacji celu- to bardzo ważne, aby podtrzymać motywację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *