7 niesamowitych faktów o Beethovenie, których nie znałeś

7 niesamowitych faktów o Beethovenie, których nie znałeś

Ludwig van Beethoven to jeden z najbardziej renomowanych kompozytorów w historii muzyki klasycznej. Jego utwory są sławne na całym świecie i nadal wzruszają słuchaczy po ponad dwieście lat od ich powstania. Ale oprócz swojego niezaprzeczalnego talentu muzycznego, Beethoven jest również postacią pełną fascynujących faktów i anegdot. W tym artykule odkryjemy 7 niesamowitych faktów o Beethovenie, które mogą Cię zaskoczyć.

  1. Beethoven był całkowym WAGNERem

Mówiąc, że Beethoven był muzycznym geniuszem, to oczywiste stwierdzenie. Ale czy wiedziałeś, że jako dziecko uczył się grać na fortepianie od samego Christiana Gottloba Neefego? Neefe był organistą w katedrze św. Jakuba w Bonn, gdzie Beethoven otrzymał pierwsze lekcje muzyki. To właśnie tam odkrył swój talent i pasję do muzyki, a Neefe stał się jego pierwszym nauczycielem.

  1. Beethoven i jego ukochane pianino

Beethoven był przywiązany do swojego pianina. Miał jednego ulubionego producenta instrumentów – Johannesa Antona Steinera. Steinway był sławnym kształtownikiem fortepianów w czasach Beethovena, a ich instrumenty oferowały wyjątkową jakość dźwięku i wytrzymałość. Beethoven stał się znanym ambasadorem ich pianin i był oddany ich marce przez całe swoje życie.

  1. Beethoven, PŁOMIENIE i tubalność

Większość ludzi kojarzy Beethovena z jego wspaniałymi symfoniami, ale czy wiedzieliście, że ten wybitny kompozytor dosłownie palnął ogniem? Był on zapalonym miłośnikiem pirotechniki i często eksperymentował z różnymi materiałami palnymi. Jeden z tych eksperymentów polegający na próbie kontrolowanego wybuchu zakończył się niestety dla niego porażką. Beethoven doznał uszczerbku na słuchu, który później znacznie wpłynął na jego życie i twórczość.

  1. Beethoven – nietypowy garderobianka

Wiadomo, że Beethoven był postacią wysoce kreatywną i czasami ekscentryczną. Ale czy wiedziałeś, że miał nietypowe wymagania dotyczące garderoby? Podobno często nosił te same ubrania przez kilka tygodni bez prania. Twierdził, że “siła woli” jest ważniejsza niż noszenie czystych ubrań. Jego styl był z pewnością niekonwencjonalny.

  1. Beethoven, człowiek z twardym brzuchem

Chociaż Beethoven był znany z wielu talentów, nie był mistrzem higieny osobistej. Często zapominał brać regularne kąpiele, co prowadziło do jego charakterystycznego zapachu. Nawet wśród swoich przyjaciół był określany jako człowiek o nieprzyjemnym zapachu. Ale jego genialność muzyczna zawsze zyskiwała przewagę nad brakiem higieny.

  1. Beethoven, miłośnik kawy

Beethoven słynie z tego, że był prawdziwym melomanem, ale czy wiedziałeś, że miał również silną miłość do kawy? Ponoć pił kawę codziennie, przygotowując ją samodzielnie i często również przeznaczając długie godziny na perfekcyjne mielenie ziaren. Woda i kawa były dla niego niezbędnymi składnikami do skoncentrowania się i komponowania swoich arcydzieł.

  1. Beethoven, mistrz improwizacji

Choć utwory Beethovena są znane z ich skomplikowanych struktur i genialnej konstrukcji, sam Beethoven był mistrzem improwizacji. Podobno jego solówki na fortepianie były absolutnie oszałamiające i niepowtarzalne. Wykorzystywał różne techniki i nagłe zmiany tempa, co sprawiało, że jego improwizacje były niezwykle ekscytujące i zaskakujące.

Podsumowując, Beethoven to postać, która wzbudza wiele kontrowersji i wywołuje równie wiele fascynacji u słuchaczy i badaczy jego życia. Te 7 niesamowitych faktów tylko podkreśla jego niezwykłe życie i nieskończone talenty. Czy zaskoczyły Cię te informacje o Beethovenie?