W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę gry na instrumencie?

Twoje dziecko lubi śpiewać, tańczyć, żywo reaguje na muzykę i zastanawiasz się jak rozwijać jego zainteresowania? Nie wiesz, czy jest już gotowe na zajęcia gry na instrumencie? Nie chcesz, by początkowa fascynacja przerodziła się w słomiany zapał, a zakupiony instrument kurzył się w kącie?

Rozwijanie muzycznego talentu warto zacząć jak najwcześniej – słuchać w domu muzyki, śpiewać dziecku i z dzieckiem, grać na prostych instrumentach perkusyjnych, uczestniczyć w koncertach dla dzieci. Można również zapisać się z dzieckiem na zajęcia gordonowskie. Są to zajęcia umuzykalniające przeznaczone dla dzieci od 6. miesiąca życia.

Naukę gry na instrumentach najlepiej zacząć w okolicy 6 -7 roku życia (choć zdarzają się dzieci młodsze, które mogą z powodzeniem zacząć naukę w wieku 4-5 lat)  – dziecko jest już na tyle duże, że raczej bez większych problemów będzie w stanie skoncentrować uwagę podczas 30 minutowych zajęć, a jednocześnie sprosta wymogowi regularnych ćwiczeń. Oczywiście, niezwykle ważne będzie wsparcie rodzica, kiedy już początkowy okres fascynacji minie. Warto założyć jakieś ramy czasowe, np. pół roku, po których będziemy decydować, co dalej, by nie rezygnować przy pierwszych trudnościach.

Warte rozważenia są również zajęcia gry na instrumentach prowadzone metodą Suzuki, które przeznaczone są dla dzieci od 3. roku życia. Jest to program, w którym rodzice pełnią aktywną rolę w procesie uczenia się – uczą się najpierw, a potem w domu dzielą wiedzą z dzieckiem. Sprzyja to szybszej nauce, a także pozytywnie wpływa na budowanie relacji z dzieckiem.

 

A więc w jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę gry na instrumencie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – w każdym! Nie ma górnej granicy rozpoczynania nauki gry na instrumencie. Swego rodzaju mitem jest przekonanie o istnieniu syndromu „człowieka, któremu słoń nadepnął na ucho” – ludzi pozbawionych słuchu muzycznego jest w społeczeństwie naprawdę niewiele, każdy może i powinien muzykować! Dlatego też rozwijajmy muzyczne zainteresowania u naszych dzieci, dbajmy o jakość muzyki, którą się otaczamy, uczęszczajmy na koncerty, bo muzyka pozytywnie wpływa na nasze życie… o czym w kolejnym artykule 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *