W jakim wieku można zapisać dziecko na gitarę?

Kiedy jako prawie 9-letnia dziewczynka rozpoczynałam swoją muzyczną przygodę z gitarą nie zastanawiałam się nad tym, czy jestem w odpowiednim wieku do grania. Pamiętam, że nawet na egzaminie wstępnym padło pytanie – czy nie mam za małych dłoni do gry? 

Na szczęście dziś nie ma żadnego problemu z dostosowaniem rozmiaru gitary do dziecka, w związku z czym niemal każde dziecko zainteresowane nauką gry na gitarze może ją rozpocząć.

Określa się, że optymalny wiek do rozpoczęcia nauki to przedział 7-9 lat. Jest w tym dużo racji, bowiem dziecko w takim wieku jest już w stanie się skupić przez całą lekcję, jest przyzwyczajone do obowiązków szkolnych – w związku z czym łatwiej będzie mu wypracować nawyk codziennego ćwiczenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że umie już pisać, ma za sobą kilka lat ćwiczenia dłoni poprzez różnorodne zadania plastyczne, a także kilka lat ćwiczeń fizycznych, co pozytywnie wpływa na koordynację ruchową.

Nie znaczy to jednak, że młodsze dzieci nie mogą zacząć się uczyć gry na gitarze. Jako doświadczony nauczyciel pracowałam z dziećmi 6-letnimi, a także jeszcze młodszymi. Nauka takich dzieci przebiega trochę innym trybem – jest to bardziej zabawa, nauka musi odbywać się niejako mimochodem. Na rynku na szczęście dostępne są podręczniki przeznaczone dla dzieci 5-6 letnich – kolorowe, z dużą ilością obrazków, zagadek, opowieści, dzięki czemu dziecko nie czuje się jak w typowej szkole, a jego uwaga jest pochłonięta zmieniającymi się zadaniami do wykonania. W takim trybie nauki nauczyciel często gra z uczniem w duecie, rozwijając w ten sposób jego wyobraźnię muzyczną i sprawiając, że proste zadania brzmią dużo ciekawiej. Ja bardzo często wprowadzam w takich ćwiczeniach improwizację na określonych dźwiękach, co jest dla dzieci fantastyczną zabawą i okazją do ćwiczenia różnorodnych efektów muzycznych.

Zatem – naukę gry na gitarze mogą rozpoczynać dzieci około 5-letnie, pod warunkiem, że znajdą się pod opieką doświadczonego nauczyciela, który będzie miał odpowiednie podejście do dzieci.

5 thoughts on “W jakim wieku można zapisać dziecko na gitarę?

  1. Ja zaczęłam naukę gry na pianinie w wieku 6 lat. Bardzo długo chodziłam na lekcje. Niestety teraz jako dorosła osoba nie umiem grać, musiałabym od nowa nauczyć się nut. Nigdy nie byłam muzykalna, nie mam słuchu, ale lubię muzykę. Teraz sama jestem mamą i zastanawiam się, czy zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia. Mój synek ma 5 lat i widzę, że lubi tańczyć i ma dobry słuch – nie fałszuje, gdy śpiewa.

  2. Teraz dzieci mają możliwość edukacji niemal w każdej dziedzinie w bardzo wczesnym wieku. Sądzę, że to bardzo dobra okazja aby taki młody talent szlifować. Młodzi mogą próbować, eksperymentować i kształcić swoje chłonne komórki już od najwcześniejszych lat a to poszerza ich horyzonty w dalszym życiu.

    Ja niestety zakończyłam swoją przygodę z graniem na gitarze na kilku podstawowych akordach, to małe marzenie we mnie zostaje być może jeszcze do niego wrócę.

  3. Super, nie wpadłabym na to;) Moje dzieci uwielbiają gitarę;) wazne jest myślę, żeby z takim maluchem ale starszym dzieckiem również, dbać o to by się nie zapędzić. Ja jestem przykładem dziecka które od 6rz grało na pianinie..ale rutyna narzucona przez rodziców i nauczycieli spowodowała że straciłam zapał a potem znienawidzilam instrument. Teraz, jako 30-latka, po 5 latach inwestycji czasowej nie potrafię zagrać praktycznie nic, bo gdy już mama odpuściła ja nie dotykałam pianina zupełnie , a bardzo bym chciała jednak wrócić..

    1. To graj. Ja brzdąkałem na gitarze jako student. Wróciłem do niej w wieku 55 lat. Gram dla sienie i czasem znajomych na ognisku. I jest naprawdę fajnie. A po okresie wychowywania dzieci coś trzeba mieć dla siebie.

      1. Mam tak samo.Brzdąkałam nieraz cała noc,ku utrapieniu sąsiadów.Przestałam po liceum..teraz mam 57 lat i zamierzam wrócić do gry.Mam wnuczkę,chcę jej zaimponować i zaproponować może kiedyś wspólne granie.Ale przede wszystkim dlatego aby całkiem nie nie odejść w niebyt,w nic nie robienie… dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *