Nauka gry na gitarze dla dzieci – wszystko, co musicie wiedzieć!

Wrzesień to czas, gdy przeszukujemy miliony opcji w celu znalezienia najlepszych zajęć dodatkowych dla naszych dzieci. Kiedy dziecko chce grać na gitarze, a my nie mieliśmy nigdy kontaktu z muzyką (poza grą na flecie w szkole podstawowej), pojawiają się nam tysiące pytań. Odpowiemy w tym poście na te najczęściej pojawiające się pytania dotyczące nauki gry na gitarze.

 

  1. Czy moje dziecko nadaje się do gry na gitarze (instrumencie)?

To pytanie, które często słyszymy, bo przyjęło się, że aby nauczyć się gry na instrumencie, talent muzyczny powinien przejawiać się od najmłodszych lat, nauczyciele wokół powinni chwalić wybitny słuch, dziecko powinno chętnie śpiewać i tańczyć. Uspokajamy. Talent jest zdecydowanie przereklamowany. Jeśli dziecko naprawdę chce nauczyć się grać na instrumencie – powinno mieć taką możliwość. Do jakiego poziomu dojdzie, to już jest inna sprawa i wiele czynników na to wpływa. Wychodzimy w naszej pracy z założenia, że muzyka jest dla wszystkich i każdy, kto ma w sobie potrzebę gry – powinien spróbować swoich sił.

Odpowiadając na pytanie – tak, nadaje się! Każde dziecko się nadaje! 🙂

 

      2. Jak wybrać najlepszą szkołę dla mojego dziecka?

Przede wszystkim – zrób solidny research, popytaj znajomych, poczytaj opinie w internecie. A jeśli nie masz znajomych, którzy już mają jakieś doświadczenia – przeczytaj życiorysy nauczycieli, zgoogluj ich nazwiska, sprawdź, co robią, czy grają, jakie mają wykształcenie i doświadczenie. Umów się na lekcję próbną, na której sprawdzicie, czy nadajecie na tych samych falach. Unikajcie miejsc, w których zajęcia odbywają się w dużych grupach. Duża grupa na zajęciach nauki gry na gitarze (szczególnie dla początkujących) nie jest optymalnym rozwiązaniem. Wszystkie miejsca, gdzie jest powyżej 10 osób.. no cóż, można chodzić na takie zajęcia, ale kwestią sporną pozostaje to, co z nich wyniesiemy.

 

     3. Czy muszę mieć własną gitarę?

Często rodzice boją się, że zapał dziecka będzie słomiany i instrument, w który zainwestowali, będzie stał w kącie i się kurzył. Szkoły często oferują wypożyczanie instrumentów – na pierwszy miesiąc nauki, na semestr, rok, nie zawsze trzeba od razu dużo inwestować, by zacząć naukę. Zawsze konsultujcie wybór instrumentu z nauczycielem, doradzi Wam, jaka gitara będzie najlepsza, jaki rozmiar i gdzie korzystnie kupić przyzwoity instrument.

 

   4. W jakim wieku najlepiej zacząć naukę gry na gitarze?

Akademia Gitary przyjmuje dzieci od 5 roku życia. Mamy doświadczenie w pracy z małymi dziećmi, z którymi praca wygląda zupełnie inaczej niż ze starszymi. Standardowo, przełom 6-7 roku życia jest bezpieczny do rozpoczęcia nauki, choć zdarzają się nauczyciele, którzy nie przyjmują uczniów poniżej 9 roku życia. Bądźmy ostrożni w wybieraniu nauczyciela gry na gitarze dla małych dzieci – tu naprawdę musi wkroczyć specjalista, który dostosuje program i metody nauczania.

 

   5. Ile powinny trwać zajęcia?

W zależności od wieku, rekomendujemy zajęcia 30 minutowe dla dzieci 5-9 letnich, 45 minutowe dla starszych i 60 minutowe dla wytrwałych – raczej dorosłych. Optymalnie byłoby, gdyby zajęcia mogły odbywać się dwa razy w tygodniu, jednak rzadko kiedy mamy na to czas. Wtedy jedne zajęcia w tygodniu + dobry kontakt z nauczycielem + praca w domu i też możemy osiągnąć sukces.

 

 

Jeśli macie jeszcze dręczące Was pytania dotyczące nauki gry na gitarze dla dzieci, młodzieży, czy też dla dorosłych, zapraszamy do kontaktu:

biuro@guitaracademy.edu.pl, tel. 500 049 463.

A wszystkei informacje dotyczące zajęć dla dzieci znajdziecie TU.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *