Jak wybrać gitarę?

Wybierając gitarę warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą, podstawową, będzie rozmiar instrumentu – o czym więcej pisałam TU. Kolejne kwestie, dotyczące strojenia, jakości brzmienia, jakości wykonania, często wydają się być czymś nie do ogarnięcia.

Oczywiście, zawsze najlepiej poprosić o pomoc osobę grającą, jeśli jednak chcemy zakupić instrument samodzielnie, możemy sobie poradzić w kilku prostych krokach.

Jak zatem sprawdzić, czy gitara nadaje się do zakupu, jeśli sami nie gramy?

Sprawdzamy to w 5 (dla bardziej zaawansowanych w 6) krokach:

KROK PIERWSZY

Obejrzyj dokładnie instrument, sprawdź, czy nie ma jakiś widocznych pęknięć, odpryśnięć lub uszkodzeń, czy mostek (to jest to miejsce, gdzie przywiązujemy struny do pudła) nie odstaje.

KROK DRUGI

Sprawdź, czy gryf jest prosty. Można to zbadać poprzez ustawienie gryfu pod światło, tak by znalazł się na wprost oczu. Możesz też przycisnąć każdą ze strun osobno na pierwszym i ostatnim progu jednocześnie – struna powinna równo leżeć na każdym progu, ewentualnie może mieć niewielki łuk.

KROK TRZECI

Sprawdź, czy struna nad XII progiem ma odległość nie większą niż parę milimetrów (max. ok. 3 – 4mm). Zbyt duża odległość spowoduje, że instrument będzie twardy i będzie się na nim niewygodnie grało.

KROK CZWARTY

Sprawdź, czy progi są dobrze nabite – naciśnij po kolei na każdym progu i sprawdź, czy nie brzęczy, nie jest stłumiony lub czy w ogóle wybrzmiewa. Właściwie nabite progi nie powinny wystawać nad gryf ani posiadać ostrych krawędzi, o które można się skaleczyć.

KROK PIĄTY

Sprawdź, jak „chodzą” klucze, czy nie ma na nich tzw. luzów. Jeśli takie są, instrument nie będzie trzymał stroju i gitara będzie się szybko rozstrajać.  Możesz sprawdzić, czy po paru minutach grania gitara nadal stroi – to może być trudne do zweryfikowania, bowiem instrumenty w sklepach muzycznych mają założone nowe struny – a te potrzebują trochę czasu, żeby się ustabilizować i utrzymać strój.

KROK SZÓSTY (dla zaawansowanych)

Sprawdź, czy gitara właściwie stroi. Nastrój ją za pomocą elektronicznego tunera (np. GuitarTuna, który możesz bezpłatnie ściągnąć na swój smartfon), a następnie wykonuj testy dźwięków na różnych progach. Wprawne ucho może również posłuchać brzmienia akordów w różnych pozycjach na gryfie.

 

Mam nadzieję, że teraz wybór gitary stanie się łatwiejszy :).

W kolejnym artykule napiszemy więcej o polecanych przez nas instrumentach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *