4 porady dla Rodziców

Twoje dziecko rozpoczyna naukę gry na instrumencie i nie wiesz, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Chciałbyś pomóc, ale nie wiesz jak? Sam nigdy nie grałeś i cały ten “muzyczny świat” jest Ci obcy?

W takim razie nasz dzisiejszy artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy 4 porady dla Rodziców dzieci uczących się gry na instrumencie.

1.  Bądź zaangażowany!

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko z przyjemnością chodziło na zajęcia gry na instrumencie i utrzymywało swój początkowy poziom motywacji i zaangażowania, a nie tylko “odbębniało” zajęcia – zainteresuj się tym, co gra, czego się uczy, słuchaj z nim muzyki (świadomie!), zabieraj na koncerty. Dziecko, które widzi, że jego pasja jest ważna, będzie bardziej chętne do kontynuacji zajęć nawet jeśli pojawią się jakieś słabsze momenty (a pojawią się na pewno :)).

2. Pilnuj codziennego ćwiczenia (motywuj – nie zmuszaj)

Dziecko, które rozpoczyna naukę gry na instrumencie nie posiada jeszcze nawyku ćwiczenia – żeby go wyrobić będzie potrzebowało Twojej dyskretnej pomocy. Przygotuj dziecku miejsce, w którym w spokoju i bez rozpraszaczy będzie mogło ćwiczyć. Zadbaj, żeby w planie dnia znalazła się chociaż chwila na ćwiczenie – najlepiej zaraz po przyjściu ze szkoły. Na samym początku dziecko nie potrzebuje dużo czasu na ćwiczenie, ot 15-20 minut!

Zadbaj o wydźwięk Twojego komunikatu o obowiązkowym ćwiczeniu – bardziej motywuj niż zmuszaj. Wskazuj na cele i nagrody, jakie za tym idą (ale niematerialne, raczej wspólna radość przy świątecznym muzykowaniu, niż zestaw Lego). Możecie robić domowe koncerty dla pluszaków i innych zabawek. Możesz też poprosić dziecko, by nauczyło Cię tego, co już samo potrafi – widząc ile samo już umie, nabierze więcej pewności siebie.

3.  Wspieraj, bądź wyrozumiały.

Nauka gry na instrumencie nie jest niestety niekończącym się pasmem sukcesów – pojawią się gorsze dni, spadki motywacji, czy też frustracja z wolnych postępów. Może również pojawić się zniechęcenie, gdy na koncercie z powodu tremy coś pójdzie nie tak, jak powinno. To zupełnie naturalne w procesie uczenia się!

Nie krytykuj, bądź przy dziecko w chwilach słabości, pokazuj mu, jak daleko już zaszło i jak wiele już potrafi. W takich momentach przydają się np. nagrania z różnych etapów nauki – na nich najłatwiej zauważyć swoje postępy!

4. Bądź w kontakcie z nauczycielem prowadzącym zajęcia.

Sukces w procesie nauczania zależy od tego, jak dobrze współpracuje ze sobą triada: nauczyciel – dziecko – rodzic, dlatego ważna jest wymiana informacji nie tylko na linii nauczyciel – uczeń, ale również nauczyciel – rodzic. Nauczyciel nie tylko podpowie co i jak trzeba ćwiczyć, ale też gdzie pójść na koncert i jak motywować dziecko.

To są najważniejsze według nas porady, by dziecko mogło osiągnąć swój upragniony cel. A Wy, macie swoje pomysły?